Глава 12
ОБ'ЄДНАННЯ ПIДПРИЄМСТВ
ОБ'ЄДНАННЯ ПIДПРИЄМСТВ
1. Об'єднанням пiдприємств є господарська органiзацiя, утворена у складi двох або бiльше пiдприємств з метою координацiї їх виробничої, наукової та iншої дiяльностi для вирiшення спiльних економiчних та соцiальних завдань.
2. Об'єднання пiдприємств утворюються пiдприємствами на добровiльних засадах або за рiшенням органiв, якi вiдповiдно до цього Кодексу та iнших законiв мають право утворювати об'єднання пiдприємств. В об'єднання пiдприємств можуть входити пiдприємства, утворенi за законодавством iнших держав, а пiдприємства України можуть входити в об'єднання пiдприємств, утворенi на територiї iнших держав.
1. Залежно вiд порядку заснування об'єднання пiдприємств можуть утворюватися як господарськi об'єднання або як державнi чи комунальнi господарськi об'єднання.
2. Господарське об'єднання - об'єднання пiдприємств, утворене за iнiцiативою пiдприємств, незалежно вiд їх виду, якi на добровiльних засадах об'єднали свою господарську дiяльнiсть.
3. Господарськi об'єднання дiють на основi установчого договору та/або статуту, який затверджується їх засновниками.
4. Державне (комунальне) господарське об'єднання - об'єднання пiдприємств, утворене державними (комунальними) пiдприємствами за рiшенням Кабiнету Мiнiстрiв України або, у визначених законом випадках, рiшенням мiнiстерств (iнших органiв, до сфери управлiння яких входять пiдприємства, що утворюють об'єднання), або рiшенням компетентних органiв мiсцевого самоврядування.
5. Державне (комунальне) господарське об'єднання дiє на основi рiшення про його утворення та статуту, який затверджується органом, що прийняв рiшення про утворення об'єднання.
6. Положення цiєї глави застосовуються також до об'єднань iнших суб'єктiв господарювання - юридичних осiб або об'єднань пiдприємств за участi таких осiб, якщо iнше не передбачено цим Кодексом та iншими законами.
1. Господарськi об'єднання утворюються як асоцiацiї, корпорацiї, консорцiуми, концерни, iншi об'єднання пiдприємств, передбаченi законом.
2. Асоцiацiя - договiрне об'єднання, створене з метою постiйної координацiї господарської дiяльностi пiдприємств, що об'єдналися, шляхом централiзацiї однiєї або кiлькох виробничих та управлiнських функцiй, розвитку спецiалiзацiї i кооперацiї виробництва, органiзацiї спiльних виробництв на основi об'єднання учасниками фiнансових та матерiальних ресурсiв для задоволення переважно господарських потреб учасникiв асоцiацiї. У статутi асоцiацiї повинно бути зазначено, що вона є господарською асоцiацiєю. Асоцiацiя не має права втручатися у господарську дiяльнiсть пiдприємств - учасникiв асоцiацiї. За рiшенням учасникiв асоцiацiя може бути уповноважена представляти їх iнтереси у вiдносинах з органами влади, iншими пiдприємствами та органiзацiями.
3. Корпорацiєю визнається договiрне об'єднання, створене на основi поєднання виробничих, наукових i комерцiйних iнтересiв пiдприємств, що об'єдналися, з делегуванням ними окремих повноважень централiзованого регулювання дiяльностi кожного з учасникiв органам управлiння корпорацiї.
4. Консорцiум - тимчасове статутне об'єднання пiдприємств для досягнення його учасниками певної спiльної господарської мети (реалiзацiї цiльових програм, науково-технiчних, будiвельних проектiв тощо). Консорцiум використовує кошти, якими його надiляють учасники, централiзованi ресурси, видiленi на фiнансування вiдповiдної програми, а також кошти, що надходять з iнших джерел, в порядку, визначеному його статутом. У разi досягнення мети його створення консорцiум припиняє свою дiяльнiсть.
5. Концерном визнається статутне об'єднання пiдприємств, а також iнших органiзацiй, на основi їх фiнансової залежностi вiд одного або групи учасникiв об'єднання, з централiзацiєю функцiй науково-технiчного i виробничого розвитку, iнвестицiйної, фiнансової, зовнiшньоекономiчної та iншої дiяльностi. Учасники концерну надiляють його частиною своїх повноважень, у тому числi правом представляти їх iнтереси у вiдносинах з органами влади, iншими пiдприємствами та органiзацiями. Учасники концерну не можуть бути одночасно учасниками iншого концерну.
6. Державнi i комунальнi господарськi об'єднання утворюються переважно у формi корпорацiї або концерну, незалежно вiд найменування об'єднання (комбiнат, трест тощо).
1. Пiдприємства - учасники об'єднання пiдприємств зберiгають статус юридичної особи незалежно вiд органiзацiйно-правової форми об'єднання, i на них поширюються положення цього Кодексу та iнших законiв щодо регулювання дiяльностi пiдприємств.
добровiльно вийти з об'єднання на умовах i в порядку, визначених установчим договором про його утворення чи статутом господарського об'єднання;
бути членом iнших об'єднань пiдприємств, якщо законом, засновницьким договором чи статутом господарського об'єднання не встановлено iнше;
одержувати вiд господарського об'єднання в установленому порядку iнформацiю, пов'язану з iнтересами пiдприємства;
одержувати частину прибутку вiд дiяльностi господарського об'єднання вiдповiдно до його статуту. Пiдприємство може мати також iншi права, передбаченi засновницьким договором чи статутом господарського об'єднання вiдповiдно до законодавства.
3. Пiдприємство, яке входить до складу державного або комунального господарського об'єднання, не має права без згоди об'єднання виходити з його складу, а також об'єднувати на добровiльних засадах свою дiяльнiсть з iншими суб'єктами господарювання та приймати рiшення про припинення своєї дiяльностi.
4. Рiшення про утворення об'єднання пiдприємств (установчий договiр) та статут об'єднання погоджуються з Антимонопольним комiтетом України в порядку, встановленому законодавством.
1. Господарськi об'єднання мають вищi органи управлiння (загальнi збори учасникiв) та утворюють виконавчi органи, передбаченi статутом господарського об'єднання.
вирiшує питання про прийняття в господарське об'єднання нових учасникiв та виключення учасникiв з його складу;
3. Виконавчий орган господарського об'єднання (колегiальний чи одноособовий) вирiшує питання поточної дiяльностi, якi вiдповiдно до статуту або договору вiднесенi до його компетенцiї.
4. Управлiння державним (комунальним) господарським об'єднанням здiйснюють правлiння об'єднання i генеральний директор об'єднання, який призначається на посаду та звiльняється з посади органом, що прийняв рiшення про утворення об'єднання. Склад правлiння визначається статутом об'єднання. Порядок управлiння державним (комунальним) господарським об'єднанням визначається статутом об'єднання вiдповiдно до закону.
5. Здiйснення управлiння поточною дiяльнiстю об'єднання пiдприємств може бути доручено адмiнiстрацiї одного з пiдприємств (головного пiдприємства об'єднання) на умовах, передбачених установчими документами вiдповiдного об'єднання.
6. Спори, що виникають мiж учасниками об'єднання, вирiшуються в порядку, передбаченому статутом об'єднання, або в судовому порядку вiдповiдно до закону.
1. Учасники об'єднання пiдприємств можуть вносити на умовах i в порядку, передбачених його установчими документами, майновi внески (вступнi, членськi, цiльовi тощо).
2. Майно передається об'єднанню його учасниками у господарське вiдання або в оперативне управлiння на основi установчого договору чи рiшення про утворення об'єднання. Вартiсть майна об'єднання вiдображається у його балансi.
3. Господарське об'єднання має право утворювати за рiшенням його вищого органу управлiння унiтарнi пiдприємства, фiлiї, представництва, а також бути учасником (засновником) господарських товариств. Утворенi господарським об'єднанням пiдприємства дiють вiдповiдно до положень цього Кодексу, iнших законiв та статуту пiдприємства, затвердженого об'єднанням.
4. Об'єднання пiдприємств не вiдповiдає за зобов'язаннями його учасникiв, а пiдприємства-учасники не вiдповiдають за зобов'язаннями об'єднання, якщо iнше не передбачено установчим договором або статутом об'єднання.
1. Пiдприємства - учасники об'єднання можуть вийти з його складу iз збереженням взаємних зобов'язань та укладених договорiв з iншими суб'єктами господарювання.
2. Вихiд пiдприємства iз складу державного (комунального) господарського об'єднання здiйснюється за рiшенням органу, що прийняв рiшення про утворення об'єднання.
3. Припинення об'єднання пiдприємств вiдбувається в результатi його реорганiзацiї в iнше об'єднання або лiквiдацiї.
4. Реорганiзацiя господарського об'єднання здiйснюється за рiшенням пiдприємств-учасникiв, а реорганiзацiя державного (комунального) господарського об'єднання - за рiшенням органу, що прийняв рiшення про утворення об'єднання.
5. Лiквiдацiя господарського об'єднання провадиться за рiшенням пiдприємств-учасникiв, а лiквiдацiя державного (комунального) об'єднання - за рiшенням органу, що прийняв рiшення про утворення об'єднання. Лiквiдацiя об'єднання пiдприємств здiйснюється в порядку, встановленому цим Кодексом щодо лiквiдацiї пiдприємства. Майно, що залишилося пiсля лiквiдацiї об'єднання, розподiляється мiж учасниками згiдно зi статутом об'єднання пiдприємств чи договором.
1. Пiдприємство може бути учасником промислово-фiнансової групи (або транснацiональної промислово-фiнансової групи, якщо до складу групи входять українськi та iноземнi юридичнi особи).
2. Промислово-фiнансова група є об'єднанням, яке створюється за рiшенням Кабiнету Мiнiстрiв України на певний строк з метою реалiзацiї державних програм розвитку прiоритетних галузей виробництва i структурної перебудови економiки України, включаючи програми згiдно з мiжнародними договорами України, а також з метою виробництва кiнцевої продукцiї.
3. До складу промислово-фiнансової групи можуть входити промисловi та iншi пiдприємства, науковi i проектнi установи, iншi установи i органiзацiї усiх форм власностi. У складi промислово-фiнансової групи визначається головне пiдприємство, яке має виключне право дiяти вiд iменi промислово-фiнансової групи як учасника господарських вiдносин.
4. Промислово-фiнансова група не є юридичною особою i не пiдлягає державнiй реєстрацiї як суб'єкт господарювання.
5. Порядок утворення та iншi питання дiяльностi промислово-фiнансових груп визначаються законом про промислово-фiнансовi групи, iншими нормативно-правовими актами.
1. Асоцiйованi пiдприємства (господарськi органiзацiї) - це група суб'єктiв господарювання - юридичних осiб, пов'язаних мiж собою вiдносинами економiчної та/або органiзацiйної залежностi у формi участi в статутному фондi та/або управлiннi. Залежнiсть мiж асоцiйованими пiдприємствами може бути простою i вирiшальною.
2. Проста залежнiсть мiж асоцiйованими пiдприємствами виникає у разi якщо одне з них має можливiсть блокувати прийняття рiшень iншим (залежним) пiдприємством, якi повиннi прийматися вiдповiдно до закону та/або установчих документiв цього пiдприємства квалiфiкованою бiльшiстю голосiв.
3. Вирiшальна залежнiсть мiж асоцiйованими пiдприємствами виникає у разi якщо мiж пiдприємствами встановлюються вiдносини контролю-пiдпорядкування за рахунок переважної участi контролюючого пiдприємства в статутному фондi та/або загальних зборах чи iнших органах управлiння iншого (дочiрнього) пiдприємства, зокрема володiння контрольним пакетом акцiй. Вiдносини вирiшальної залежностi можуть встановлюватися за умови отримання згоди вiдповiдних органiв Антимонопольного комiтету України.
4. Про наявнiсть простої та вирiшальної залежностi має бути зазначено у вiдомостях державної реєстрацiї залежного (дочiрнього) пiдприємства та опублiковано вiдповiдно до закону.
5. Суб'єкт господарювання, що володiє контрольним пакетом акцiй дочiрнього пiдприємства (пiдприємств), визнається холдинговою компанiєю. Мiж холдинговою компанiєю та її дочiрнiми пiдприємствами встановлюються вiдносини контролю - пiдпорядкування вiдповiдно до вимог цiєї статтi Кодексу та iнших законiв.
6. Якщо з вини контролюючого пiдприємства дочiрнiм пiдприємством було укладено (здiйснено) невигiднi для нього угоди або операцiї, то контролююче пiдприємство повинно компенсувати завданi дочiрньому пiдприємству збитки.
7. Якщо дочiрнє пiдприємство з вини контролюючого пiдприємства опиниться у станi неплатоспроможностi i буде визнано банкрутом, то субсидiарну вiдповiдальнiсть перед кредиторами дочiрнього пiдприємства нестиме контролююче пiдприємство.
| (Iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 04.02.2005 р. N 2424-IV) |
Комментариев нет:
Отправить комментарий