суббота, 9 апреля 2011 г.

ГОСПОДАРСЬКИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ. Роздiл II


Глава 9
ГОСПОДАРСЬКI ТОВАРИСТВА
     Стаття 79. Поняття господарського товариства
     1. Господарськими товариствами визнаються пiдприємства або iншi суб'єкти господарювання, створенi юридичними особами та/або громадянами шляхом об'єднання їх майна i участi в пiдприємницькiй дiяльностi товариства з метою одержання прибутку. У випадках, передбачених цим Кодексом, господарське товариство може дiяти у складi одного учасника.
     2. Засновниками i учасниками товариства можуть бути суб'єкти господарювання, iншi учасники господарських вiдносин, зазначенi у статтi 2 цього Кодексу, а також громадяни, якi не є суб'єктами господарювання. Обмеження щодо заснування та участi в господарських товариствах суб'єктiв господарювання або iнших осiб встановлюються цим Кодексом, iншими законами.
     3. Господарськi товариства є юридичними особами.
     4. Суб'єкти господарювання - юридичнi особи, якi стали засновниками або учасниками господарського товариства, зберiгають статус юридичної особи.
     5. Господарськi товариства можуть здiйснювати будь-яку пiдприємницьку дiяльнiсть, якщо iнше не передбачено законом.
     Для закупiвель матерiально-технiчних ресурсiв господарське товариство, державна частка у статутному фондi якого перевищує 50 вiдсоткiв, за рiшенням органiв управлiння такого товариства застосовує процедури закупiвель, визначенi Законом України "Про закупiвлю товарiв, робiт i послуг за державнi кошти", з урахуванням особливостей та в порядку, визначених Кабiнетом Мiнiстрiв України.

(Iз доповненнями, внесеними згiдно iз Законом України вiд 16.06.2005 р. N 2664-IV)
     Стаття 80. Види господарських товариств
     1. До господарських товариств належать: акцiонернi товариства, товариства з обмеженою вiдповiдальнiстю, товариства з додатковою вiдповiдальнiстю, повнi товариства, командитнi товариства.
     2. Акцiонерним товариством є господарське товариство, яке має статутний фонд, подiлений на визначену кiлькiсть акцiй однакової номiнальної вартостi, i несе вiдповiдальнiсть за зобов'язаннями тiльки майном товариства, а акцiонери несуть ризик збиткiв, пов'язаних iз дiяльнiстю товариства, в межах вартостi належних їм акцiй.
     3. Товариством з обмеженою вiдповiдальнiстю є господарське товариство, що має статутний фонд, подiлений на частки, розмiр яких визначається установчими документами, i несе вiдповiдальнiсть за своїми зобов'язаннями тiльки своїм майном. Учасники товариства, якi повнiстю сплатили свої вклади, несуть ризик збиткiв, пов'язаних з дiяльнiстю товариства, у межах своїх вкладiв.
     4. Товариством з додатковою вiдповiдальнiстю є господарське товариство, статутний фонд якого подiлений на частки визначених установчими документами розмiрiв i яке несе вiдповiдальнiсть за своїми зобов'язаннями власним майном, а в разi його недостатностi учасники цього товариства несуть додаткову солiдарну вiдповiдальнiсть у визначеному установчими документами однаково кратному розмiрi до вкладу кожного з учасникiв.
     5. Повним товариством є господарське товариство, всi учасники якого вiдповiдно до укладеного мiж ними договору здiйснюють пiдприємницьку дiяльнiсть вiд iменi товариства i несуть додаткову солiдарну вiдповiдальнiсть за зобов'язаннями товариства усiм своїм майном.
     6. Командитним товариством є господарське товариство, в якому один або декiлька учасникiв здiйснюють вiд iменi товариства пiдприємницьку дiяльнiсть i несуть за його зобов'язаннями додаткову солiдарну вiдповiдальнiсть усiм своїм майном, на яке за законом може бути звернено стягнення (повнi учасники), а iншi учасники присутнi в дiяльностi товариства лише своїми вкладами(вкладники).
     7. Учасниками повного товариства, повними учасниками командитного товариства можуть бути лише особи, зареєстрованi як суб'єкти пiдприємництва.
     Стаття 81. Акцiонернi товариства
     1. Акцiонернi товариства можуть бути вiдкритими або закритими.
     2. Акцiї вiдкритого акцiонерного товариства можуть розповсюджуватися шляхом вiдкритої пiдписки та купiвлi-продажу на бiржах. Акцiонери вiдкритого товариства можуть вiдчужувати належнi їм акцiї без згоди iнших акцiонерiв та товариства.
     3. Акцiї закритого акцiонерного товариства розподiляються мiж засновниками або серед заздалегiдь визначеного кола осiб i не можуть розповсюджуватися шляхом пiдписки, купуватися та продаватися на бiржi. Акцiонери закритого товариства мають переважне право на придбання акцiй, що продаються iншими акцiонерами товариства.
     4. Для створення акцiонерного товариства засновники повиннi зробити повiдомлення про намiр створити акцiонерне товариство, здiйснити пiдписку на акцiї, провести установчi збори i державну реєстрацiю акцiонерного товариства.
     5. Загальна номiнальна вартiсть випущених акцiй повинна дорiвнювати розмiру статутного фонду акцiонерного товариства, який не може бути меншим вiд розмiру, визначеного законом.
     6. Засновники акцiонерного товариства укладають мiж собою договiр, який визначає порядок здiйснення ними спiльної дiяльностi по створенню акцiонерного товариства, вiдповiдальнiсть перед особами, що пiдписалися на акцiї, i третiми особами. У випадку, якщо у створеннi товариства беруть участь громадяни, договiр має бути посвiдченим нотарiально.
     7. Засновники несуть солiдарну вiдповiдальнiсть за зобов'язаннями, що виникли вiдповiдно до установчого договору.
     8. Вiдкрита пiдписка на акцiї при створеннi акцiонерного товариства органiзовується засновниками. Засновники в будь-якому випадку зобов'язанi бути держателями акцiй на суму не менш як двадцять п'ять вiдсоткiв статутного фонду i строком не менше двох рокiв.
     9. Порядок створення акцiонерних товариств, в тому числi проведення установчих зборiв, визначається законом.
     10. Закрите акцiонерне товариство може бути реорганiзовано у вiдкрите в порядку, передбаченому законом.
     11. Особливостi створення та дiяльностi державних акцiонерних товариств визначаються цим Кодексом, законом про державнi пiдприємства, iншими законами.
     12. Iншi особливостi дiяльностi акцiонерних товариств визначаються цим Кодексом, законом про господарськi товариства, iншими законами.
     Стаття 82. Установчi документи господарського товариства
     1. Установчим документом повного товариства i командитного товариства є засновницький договiр. Установчим документом акцiонерного товариства, товариства з обмеженою вiдповiдальнiстю i товариства з додатковою вiдповiдальнiстю є статут.
     2. Установчi документи господарського товариства повиннi мiстити вiдомостi про вид товариства, предмет i цiлi його дiяльностi, склад засновникiв та учасникiв, склад i компетенцiю органiв товариства та порядок прийняття ними рiшень, включаючи перелiк питань, з яких необхiдна одностайнiсть або квалiфiкована бiльшiсть голосiв, iншi вiдомостi, передбаченi статтею 57 цього Кодексу.
     3. Статут акцiонерного товариства, крiм зазначених у частинi другiй цiєї статтi вiдомостей, повинен мiстити також вiдомостi про види акцiй, що випускаються, їх номiнальну вартiсть, спiввiдношення акцiй рiзних видiв, кiлькiсть акцiй, що купуються засновниками, наслiдки невиконання зобов'язань по викупу акцiй.
     4. Статут товариства з обмеженою вiдповiдальнiстю, крiм вiдомостей, зазначених у частинi другiй цiєї статтi, повинен мiстити вiдомостi про розмiр часток кожного з учасникiв, розмiр, склад та порядок внесення ними вкладiв.
     Статутом може бути встановлено порядок визначення розмiру часток учасникiв залежно вiд змiни вартостi майна, внесеного як вклад, та додаткових внескiв учасникiв.
     5. Засновницький договiр повного товариства i командитного товариства, крiм вiдомостей, зазначених у частинi другiй цiєї статтi, повиннi визначати розмiр частки кожного з учасникiв, форму їх участi у справах товариства, розмiр, склад i порядок внесення ними вкладiв. Стосовно вкладникiв командитного товариства в засновницькому договорi вказуються тiльки сукупний розмiр їх часток у майнi товариства та розмiр, склад i порядок внесення ними вкладiв.
     6. Найменування господарського товариства повинно мiстити зазначення виду товариства, для повних товариств i командитних товариств - (прiзвища (найменування) учасникiв товариства, якi несуть додаткову вiдповiдальнiсть за зобов'язаннями товариства усiм своїм майном, а також iншi необхiднi вiдомостi. Найменування господарського товариства не може вказувати на належнiсть товариства до органiв державної влади чи органiв мiсцевого самоврядування.
     7. До установчих документiв можуть бути включенi також вiдомостi щодо iнших умов дiяльностi господарського товариства, якi не суперечать закону. Якщо в установчих документах не вказано строк дiяльностi господарського товариства, воно вважається створеним на невизначений строк.
     8. Установчi документи господарського товариства у передбачених законом випадках погоджуються з Антимонопольним комiтетом України.
     9. Порушення встановлених цiєю статтею вимог щодо змiсту установчих документiв господарського товариства є пiдставою для вiдмови у його державнiй реєстрацiї.
     Стаття 83. Державна реєстрацiя господарського товариства
     1. Державна реєстрацiя господарського товариства здiйснюється вiдповiдно до закону.
     2. Особливостi реєстрацiї господарських товариств, якi здiйснюють банкiвську i страхову дiяльнiсть, а також професiйну дiяльнiсть на ринку цiнних паперiв, визначаються цим Кодексом та вiдповiдними законами.
     3. Господарське товариство набуває статусу юридичної особи з дня його державної реєстрацiї.
     4. Змiни, якi сталися в установчих документах господарського товариства i якi вносяться до державного реєстру, пiдлягають державнiй реєстрацiї за тими ж правилами, що встановленi для державної реєстрацiї товариства.

(Iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 04.02.2005 р. N 2424-IV)
     Стаття 84. Наслiдки укладення угод до реєстрацiї господарського товариства
     1. Господарське товариство може вiдкривати рахунки у банках, а також укладати договори та iншi угоди лише пiсля його державної реєстрацiї. Угоди, укладенi засновниками товариства до дня його реєстрацiї, визнаються такими, що укладенi з товариством, тiльки за умови їх подальшого схвалення товариством в порядку, визначеному законом та установчими документами.
     2. Угоди, укладенi засновниками до дня реєстрацiї товариства i в подальшому не схваленi товариством, тягнуть за собою правовi наслiдки лише для осiб, якi уклали цi угоди.
     Стаття 85. Власнiсть господарського товариства
     1. Господарське товариство є власником:
     майна, переданого йому у власнiсть засновниками i учасниками як внески;
     продукцiї, виробленої в результатi господарської дiяльностi товариства;
     доходiв, одержаних вiд господарської дiяльностi товариства;
     iншого майна, набутого товариством на пiдставах, не заборонених законом.
     Стаття 86. Вклади учасникiв та засновникiв господарського товариства
     1. Вкладами учасникiв та засновникiв господарського товариства можуть бути будинки, споруди, обладнання та iншi матерiальнi цiнностi, цiннi папери, права користування землею, водою та iншими природними ресурсами, будинками, спорудами, а також iншi майновi права (включаючи майновi права на об'єкти iнтелектуальної власностi), кошти, в тому числi в iноземнiй валютi.
     2. Вклад, оцiнений у гривнях, становить частку учасника та засновника у статутному фондi товариства. Порядок оцiнки вкладiв визначається в установчих документах господарського товариства, якщо iнше не передбачено законом.
     3. Забороняється використовувати для формування статутного фонду товариства бюджетнi кошти, кошти, одержанi в кредит та пiд заставу. Фiнансовий стан засновникiв - юридичних осiб щодо їх спроможностi здiйснити вiдповiднi внески до статутного фонду господарського товариства у випадках, передбачених законом, повинен бути перевiрений належним аудитором (аудиторською органiзацiєю) у встановленому порядку, а майновий стан засновникiв - громадян має бути пiдтверджений декларацiєю про їх доходи i майно, завiреною вiдповiдним податковим органом.
     Стаття 87. Фонди господарського товариства
     1. Сума вкладiв засновникiв та учасникiв господарського товариства становить статутний фонд товариства.
     2. Товариство має право змiнювати (збiльшувати або зменшувати) розмiр статутного фонду в порядку, встановленому цим Кодексом та законом, прийнятим вiдповiдно до нього.
     3. Рiшення товариства про змiни розмiру статутного фонду набирає чинностi з дня внесення цих змiн до державного реєстру.
     4. У господарському товариствi створюються резервний (страховий) фонд у розмiрi, встановленому установчими документами, але не менш як двадцять п'ять вiдсоткiв статутного фонду, а також iншi фонди, передбаченi законодавством України або установчими документами товариства. Розмiр щорiчних вiдрахувань до резервного (страхового) фонду передбачається установчими документами, але не може бути меншим п'яти вiдсоткiв суми прибутку товариства.
     5. Прибуток господарського товариства утворюється з надходжень вiд його господарської дiяльностi пiсля покриття матерiальних та прирiвняних до них витрат i витрат на оплату працi. З економiчного прибутку товариства сплачуються передбаченi законом податки та iншi обов'язковi платежi, а також вiдсотки по кредитах банкiв i по облiгацiях. Прибуток, одержаний пiсля зазначених розрахункiв, залишається у розпорядженнi товариства, яке визначає напрями його використання вiдповiдно до установчих документiв товариства.
     Стаття 88. Права i обов'язки учасникiв господарського товариства
     1. Учасники господарського товариства мають право:
     брати участь в управлiннi справами товариства в порядку, визначеному в установчих документах, за винятком випадкiв, передбачених цим Кодексом та iншими законами;
     брати участь у розподiлi прибутку товариства та одержувати його частку (дивiденди);
     одержувати iнформацiю про дiяльнiсть товариства. На вимогу учасника товариство зобов'язане надати йому для ознайомлення рiчнi баланси, звiти про фiнансово-господарську дiяльнiсть товариства, протоколи ревiзiйної комiсiї, протоколи зборiв органiв управлiння товариства тощо;
     вийти в передбаченому установчими документами порядку зi складу товариства.
     2. Учасники товариства мають також iншi права, передбаченi цим Кодексом, iншими законами та установчими документами товариства.
     3. Учасники господарського товариства зобов'язанi:
     додержуватися вимог установчих документiв товариства, виконувати рiшення його органiв управлiння;
     вносити вклади (оплачувати акцiї) у розмiрi, порядку та коштами (засобами), що передбаченi установчими документами, вiдповiдно до цього Кодексу та закону про господарськi товариства;
     нести iншi обов'язки, передбаченi цим Кодексом, iншими законами та установчими документами товариства.
     Стаття 89. Управлiння господарським товариством
     1. Управлiння дiяльнiстю господарського товариства здiйснюють його органи та посадовi особи, склад i порядок обрання (призначення) яких визначається залежно вiд виду товариства, а у визначених законом випадках - учасники товариства.
     2. Посадовими особами товариства визнаються голова та члени виконавчого органу, голова ревiзiйної комiсiї (ревiзор), а у разi створення ради товариства (спостережної ради) - голова i члени цiєї ради. Обмеження щодо поєднання однiєю особою зазначених посад встановлюються законом.
     3. Посадовими особами господарського товариства не можуть бути особи, службову або iншу дiяльнiсть яких визнано Конституцiєю України та законом несумiсною з перебуванням на цих посадах, а також особи, яким перебування на вiдповiдних посадах заборонено рiшенням суду.
     4. Посадовi особи вiдповiдають за шкоду, заподiяну ними господарському товариству, в межах i порядку, передбачених законом та установчими документами товариства.
     5. Господарське товариство, у статутному фондi якого бiльше 50 вiдсоткiв акцiй, (часток, паїв) належить державi, зобов'язане на кожний наступний рiк складати i виконувати рiчний фiнансовий план вiдповiдно до статтi 75 цього Кодексу.

(Iз доповненнями, внесеними згiдно iз Законом України вiд 25.03.2005 р. N 2505-IV)
     Стаття 90. Облiк i звiтнiсть господарського товариства
     1. Облiк i звiтнiсть господарських товариств здiйснюються вiдповiдно до вимог статтi 19 цього Кодексу та iнших нормативно-правових актiв.
     2. Перевiрки фiнансової дiяльностi товариства здiйснюються державними податковими органами, iншими органами державної влади у межах визначених законом повноважень, ревiзiйною комiсiєю (ревiзором) господарського товариства та/або аудиторами.
     3. Достовiрнiсть та повнота рiчного балансу i звiтностi господарського товариства у випадках, визначених законом, повиннi бути пiдтвердженi аудитором (аудиторською органiзацiєю).
     Стаття 91. Припинення дiяльностi господарського товариства
     1. Припинення дiяльностi господарського товариства вiдбувається шляхом його лiквiдацiї або реорганiзацiї вiдповiдно до статтi 59 цього Кодексу.
     2. Лiквiдацiя господарського товариства провадиться лiквiдацiйною комiсiєю, призначеною його вищим органом, а у разi припинення дiяльностi товариства за рiшенням суду - лiквiдацiйною комiсiєю, сформованою вiдповiдно до рiшення суду.
     3. З дня утворення лiквiдацiйної комiсiї до неї переходять повноваження по управлiнню справами господарського товариства. Лiквiдацiйна комiсiя у триденний строк з моменту її утворення публiкує iнформацiю про лiквiдацiю господарського товариства i здiйснює iншi дiї вiдповiдно до вимог статей 58-61 цього Кодексу та iнших законiв.
     4. Розрахунки з кредиторами у разi лiквiдацiї господарського товариства здiйснюються вiдповiдно до статтi 61 цього Кодексу з урахуванням таких особливостей:
     кошти, що належать господарському товариству, у тому числi вiд продажу його майна у разi лiквiдацiї, пiсля розрахункiв по оплатi працi осiб, якi працюють на умовах найму, виконання зобов'язань перед бюджетом, банками, власниками облiгацiй, випущених товариством, та iншими кредиторами розподiляються мiж учасниками товариства в порядку i на умовах, передбачених цим Кодексом, законом про господарськi товариства та установчими документами товариства, у шестимiсячний строк пiсля опублiкування iнформацiї про його лiквiдацiю;
     майно, передане товариству його засновниками або учасниками у користування, повертається у натуральнiй формi без винагороди. У разi виникнення спорiв щодо виплати заборгованостi товариства його кошти не пiдлягають розподiлу мiж учасниками товариства до вирiшення цього спору або до одержання кредиторами вiдповiдних гарантiй погашення заборгованостi.
     5. Лiквiдацiя господарського товариства вважається завершеною, а товариство таким, що припинило свою дiяльнiсть, з дня внесення запису про його лiквiдацiю до державного реєстру.
     Стаття 92. Законодавство про господарськi товариства
     1. Порядок створення та порядок дiяльностi окремих видiв господарських товариств регулюються цим Кодексом, Цивiльним кодексом України та iншими законами.

Комментариев нет:

Отправить комментарий