суббота, 9 апреля 2011 г.

ГОСПОДАРСЬКИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ. Роздiл V


Глава 26
ШТРАФНI ТА ОПЕРАТИВНО-ГОСПОДАРСЬКI САНКЦIЇ
     Стаття 230. Штрафнi санкцiї
     1. Штрафними санкцiями у цьому Кодексi визнаються господарськi санкцiї у виглядi грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських вiдносин зобов'язаний сплатити у разi порушення ним правил здiйснення господарської дiяльностi, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
     2. Суб'єктами права застосування штрафних санкцiй є учасники вiдносин у сферi господарювання, зазначенi у статтi 2 цього Кодексу.
     Стаття 231. Розмiр штрафних санкцiй
     1. Законом щодо окремих видiв зобов'язань може бути визначений розмiр штрафних санкцiй, змiна якого за погодженням сторiн не допускається.
     2. У разi якщо порушено господарське зобов'язання, в якому хоча б одна сторона є суб'єктом господарювання, що належить до державного сектора економiки, або порушення пов'язане з виконанням державного контракту, або виконання зобов'язання фiнансується за рахунок Державного бюджету України чи за рахунок державного кредиту, штрафнi санкцiї застосовуються, якщо iнше не передбачено законом чи договором, у таких розмiрах:
     за порушення умов зобов'язання щодо якостi (комплектностi) товарiв (робiт, послуг) стягується штраф у розмiрi двадцяти вiдсоткiв вартостi неякiсних (некомплектних) товарiв (робiт, послуг);
     за порушення строкiв виконання зобов'язання стягується пеня у розмiрi 0,1 вiдсотка вартостi товарiв (робiт, послуг), з яких допущено прострочення виконання за кожний день прострочення, а за прострочення понад тридцять днiв додатково стягується штраф у розмiрi семи вiдсоткiв вказаної вартостi.
     3. Законом може бути визначений розмiр штрафних санкцiй також за iншi порушення окремих видiв господарських зобов'язань, зазначених у частинi другiй цiєї статтi.
     4. У разi якщо розмiр штрафних санкцiй законом не визначено, санкцiї застосовуються в розмiрi, передбаченому договором. При цьому розмiр санкцiй може бути встановлено договором у вiдсотковому вiдношеннi до суми невиконаної частини зобов'язання або у певнiй, визначенiй грошовiй сумi, або у вiдсотковому вiдношеннi до суми зобов'язання незалежно вiд ступеня його виконання, або у кратному розмiрi до вартостi товарiв (робiт, послуг).
     5. У разi недосягнення згоди мiж сторонами щодо встановлення та розмiру штрафних санкцiй за порушення зобов'язання спiр може бути вирiшений в судовому порядку за заявою заiнтересованої сторони вiдповiдно до вимог цього Кодексу.
     6. Штрафнi санкцiї за порушення грошових зобов'язань встановлюються у вiдсотках, розмiр яких визначається облiковою ставкою Нацiонального банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо iнший розмiр вiдсоткiв не передбачено законом або договором.
     7. Розмiр штрафних санкцiй, що застосовуються у внутрiшньогосподарських вiдносинах за порушення зобов'язань, визначається вiдповiдним суб'єктом господарювання - господарською органiзацiєю.
     Стаття 232. Порядок застосування штрафних санкцiй
     1. Якщо за невиконання або неналежне виконання зобов'язання встановлено штрафнi санкцiї, то збитки вiдшкодовуються в частинi, не покритiй цими санкцiями.
     2. Законом або договором можуть бути передбаченi випадки, коли:
     допускається стягнення тiльки штрафних санкцiй;
     збитки можуть бути стягнутi у повнiй сумi понад штрафнi санкцiї;
     за вибором кредитора можуть бути стягнутi або збитки, або штрафнi санкцiї.
     3. Вимогу щодо сплати штрафних санкцiй за господарське правопорушення може заявити учасник господарських вiдносин, права чи законнi iнтереси якого порушено, а у випадках, передбачених законом, - уповноважений орган, надiлений господарською компетенцiєю.
     4. Вiдсотки за неправомiрне користування чужими коштами справляються по день сплати суми цих коштiв кредитору, якщо законом або договором не встановлено для нарахування вiдсоткiв iнший строк.
     5. За грошовим зобов'язанням боржник не повинен платити вiдсотки за час прострочення кредитора.
     6. Нарахування штрафних санкцiй за прострочення виконання зобов'язання, якщо iнше не встановлено законом або договором, припиняється через шiсть мiсяцiв вiд дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
     7. У випадках, передбачених законом, штрафнi санкцiї за порушення господарських зобов'язань стягуються судом у доход держави.
     Стаття 233. Зменшення розмiру штрафних санкцiй
     1. У разi якщо належнi до сплати штрафнi санкцiї надмiрно великi порiвняно iз збитками кредитора, суд має право зменшити розмiр санкцiй. При цьому повинно бути взято до уваги: ступiнь виконання зобов'язання боржником; майновий стан сторiн, якi беруть участь у зобов'язаннi; не лише майновi, але й iншi iнтереси сторiн, що заслуговують на увагу.
     2. Якщо порушення зобов'язання не завдало збиткiв iншим учасникам господарських вiдносин, суд може з урахуванням iнтересiв боржника зменшити розмiр належних до сплати штрафних санкцiй.
     Стаття 234. Обов'язок боржника, який сплатив штрафнi санкцiї, виконати зобов'язання в натурi
     1. Сплата штрафних санкцiй за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання не звiльняє боржника вiд виконання зобов'язання в натурi, крiм випадкiв, передбачених у частинi третiй статтi 193 цього Кодексу.
     Стаття 235. Оперативно-господарськi санкцiї
     1. За порушення господарських зобов'язань до суб'єктiв господарювання та iнших учасникiв господарських вiдносин можуть застосовуватися оперативно-господарськi санкцiї - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку.
     2. До суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання, можуть бути застосованi лише тi оперативно-господарськi санкцiї, застосування яких передбачено договором.
     3. Оперативно-господарськi санкцiї застосовуються незалежно вiд вини суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання.
     Стаття 236. Види оперативно-господарських санкцiй
     1. У господарських договорах сторони можуть передбачати використання таких видiв оперативно-господарських санкцiй:
     1) одностороння вiдмова вiд виконання свого зобов'язання управненою стороною, iз звiльненням її вiд вiдповiдальностi за це - у разi порушення зобов'язання другою стороною;
     вiдмова вiд оплати за зобов'язанням, яке виконано неналежним чином або достроково виконано боржником без згоди другої сторони;
     вiдстрочення вiдвантаження продукцiї чи виконання робiт внаслiдок прострочення виставлення акредитива платником, припинення видачi банкiвських позичок тощо;
     2) вiдмова управненої сторони зобов'язання вiд прийняття подальшого виконання зобов'язання, порушеного другою стороною, або повернення в односторонньому порядку виконаного кредитором за зобов'язанням (списання з рахунку боржника в безакцептному порядку коштiв, сплачених за неякiсну продукцiю, тощо);
     3) встановлення в односторонньому порядку на майбутнє додаткових гарантiй належного виконання зобов'язань стороною, яка порушила зобов'язання: змiна порядку оплати продукцiї (робiт, послуг), переведення платника на попередню оплату продукцiї (робiт, послуг) або на оплату пiсля перевiрки їх якостi тощо;
     4) вiдмова вiд встановлення на майбутнє господарських вiдносин iз стороною, яка порушує зобов'язання.
     2. Перелiк оперативно-господарських санкцiй, встановлений у частинi першiй цiєї статтi, не є вичерпним. Сторони можуть передбачити у договорi також iншi оперативно-господарськi санкцiї.
     Стаття 237. Пiдстави та порядок застосування оперативно-господарських санкцiй
     1. Пiдставою для застосування оперативно-господарських санкцiй є факт порушення господарського зобов'язання другою стороною. Оперативно-господарськi санкцiї застосовуються стороною, яка потерпiла вiд правопорушення, у позасудовому порядку та без попереднього пред'явлення претензiї порушнику зобов'язання.
     2. Порядок застосування сторонами конкретних оперативно-господарських санкцiй визначається договором. У разi незгоди з застосуванням оперативно-господарської санкцiї заiнтересована сторона може звернутися до суду з заявою про скасування такої санкцiї та вiдшкодування збиткiв, завданих її застосуванням.
     3. Оперативно-господарськi санкцiї можуть застосовуватися одночасно з вiдшкодуванням збиткiв та стягненням штрафних санкцiй.

Комментариев нет:

Отправить комментарий