суббота, 9 апреля 2011 г.

ГОСПОДАРСЬКИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ. Роздiл VII


Роздiл VII
ЗОВНIШНЬОЕКОНОМIЧНА ДIЯЛЬНIСТЬ
Глава 37
ЗАГАЛЬНI ПОЛОЖЕННЯ
     Стаття 377. Поняття зовнiшньоекономiчної дiяльностi
     1. Зовнiшньоекономiчною дiяльнiстю суб'єктiв господарювання є господарська дiяльнiсть, яка в процесi її здiйснення потребує перетинання митного кордону України майном, зазначеним у частинi першiй статтi 139 цього Кодексу, та/або робочою силою.
     2. Зовнiшньоекономiчна дiяльнiсть провадиться на принципах свободи її суб'єктiв добровiльно вступати у зовнiшньоекономiчнi вiдносини, здiйснювати їх у будь-яких формах, не заборонених законом, та рiвностi перед законом усiх суб'єктiв зовнiшньоекономiчної дiяльностi.
     3. Загальнi умови та порядок здiйснення зовнiшньоекономiчної дiяльностi суб'єктами господарювання визначаються цим Кодексом, законом про зовнiшньоекономiчну дiяльнiсть та iншими нормативно-правовими актами.
     Стаття 378. Суб'єкти зовнiшньоекономiчної дiяльностi
     1. Суб'єктами зовнiшньоекономiчної дiяльностi є:
     суб'єкти господарювання, зазначенi в пунктах 1, 2 частини другої статтi 55 цього Кодексу.
     виключено
     2. У зовнiшньоекономiчнiй дiяльностi можуть брати участь також зовнiшньоекономiчнi органiзацiї, що мають статус юридичної особи, утворенi в Українi вiдповiдно до закону органами державної влади або органами мiсцевого самоврядування.
     3. Держава гарантує однаковий захист усiх суб'єктiв зовнiшньоекономiчної дiяльностi.

(Iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 04.02.2005 р. N 2424-IV)
     Стаття 379. Види зовнiшньоекономiчної дiяльностi та зовнiшньоекономiчнi операцiї
     1. Усi суб'єкти зовнiшньоекономiчної дiяльностi мають право на здiйснення будь-яких видiв зовнiшньоекономiчної дiяльностi i зовнiшньоекономiчних операцiй, якщо iнше не встановлено законом.
     2. Види зовнiшньоекономiчної дiяльностi, перелiк зовнiшньоекономiчних операцiй, що здiйснюються на територiї України, умови та порядок їх здiйснення суб'єктами зовнiшньоекономiчної дiяльностi, а також перелiк товарiв (робiт, послуг), заборонених для експорту та iмпорту, визначаються законом.
     Стаття 380. Державне регулювання зовнiшньоекономiчної дiяльностi
     1. Державне регулювання зовнiшньоекономiчної дiяльностi спрямовується на захист економiчних iнтересiв України, прав i законних iнтересiв суб'єктiв зовнiшньоекономiчної дiяльностi, створення рiвних умов для розвитку усiх видiв пiдприємництва у сферi зовнiшньоекономiчних вiдносин та використання суб'єктами зовнiшньоекономiчної дiяльностi доходiв та iнвестицiй, заохочення конкуренцiї i обмеження монополiзму суб'єктiв господарювання у сферi зовнiшньоекономiчної дiяльностi.
     2. Органи державної влади, органи мiсцевого самоврядування не мають права втручатися в оперативну дiяльнiсть суб'єктiв зовнiшньоекономiчної дiяльностi, крiм випадкiв, передбачених законом.
     3. Перелiк та повноваження органiв державної влади, що здiйснюють регулювання зовнiшньоекономiчної дiяльностi, а також форми її державного регулювання та контролю визначаються цим Кодексом, законом про зовнiшньоекономiчну дiяльнiсть, iншими законами.
     Стаття 381. Лiцензування i квотування зовнiшньоекономiчних операцiй
     1. Кабiнет Мiнiстрiв України може встановлювати перелiк товарiв (робiт, послуг), експорт та iмпорт яких здiйснюються суб'єктами зовнiшньоекономiчної дiяльностi лише за наявностi лiцензiї.
     2. Порядок лiцензування експортно-iмпортних операцiй та види лiцензiй визначаються законом.
     3. Режим квотування зовнiшньоекономiчних операцiй запроваджується у випадках, передбачених законом, чинними мiжнародними договорами України, та здiйснюється шляхом обмеження загальної кiлькостi та/або сумарної митної вартостi товарiв, яка може бути ввезена (вивезена) за певний перiод. Порядок квотування зазначених операцiй та види квот визначаються законом.
     4. Iнформацiя щодо введення режиму лiцензування або квотування публiкується в офiцiйних виданнях у порядку, встановленому законом.
     Стаття 382. Зовнiшньоекономiчнi договори (контракти)
     1. Суб'єкти зовнiшньоекономiчної дiяльностi мають право укладати будь-якi зовнiшньоекономiчнi договори (контракти), крiм тих, укладення яких заборонено законодавством України.
     2. Зовнiшньоекономiчний договiр (контракт) укладається в письмовiй формi, якщо iнше не встановлено законом або чинним мiжнародним договором, згоду на обов'язковiсть якого надано Верховною Радою України.
     3. Форма зовнiшньоекономiчного договору (контракту) визначається правом мiсця його укладення. Мiсце укладення договору (контракту) визначається вiдповiдно до законiв України.
     4. Форма зовнiшньоекономiчних договорiв (контрактiв) щодо земельних дiлянок, будiвель та iншого нерухомого майна, розташованого на територiї України, визначається законами України.
     5. Права та обов'язки сторiн зовнiшньоекономiчного договору (контракту) визначаються правом мiсця його укладення, якщо сторони не погодили iнше. Порядок визначення права, яке має застосовуватися до договору (контракту) у разi недосягнення згоди сторiн стосовно вказаного порядку, встановлюється законом про зовнiшньоекономiчну дiяльнiсть.
     6. Зовнiшньоекономiчний договiр (контракт) може бути визнаний недiйсним у судовому порядку, якщо вiн не вiдповiдає вимогам законiв України або чинним мiжнародним договорам, згоду на обов'язковiсть яких надано Верховною Радою України.
     7. Законом може бути встановлений особливий порядок укладення, виконання i розiрвання окремих видiв зовнiшньоекономiчних договорiв (контрактiв).
     Стаття 383. Державна реєстрацiя зовнiшньоекономiчних договорiв (контрактiв)
     1. Кабiнет Мiнiстрiв України з метою забезпечення вiдповiдностi зовнiшньоекономiчних договорiв (контрактiв) законодавству України може запроваджувати їх державну реєстрацiю.
     2. Види зовнiшньоекономiчних договорiв (контрактiв), що пiдлягають державнiй реєстрацiї, а також порядок її здiйснення визначаються законом про зовнiшньоекономiчну дiяльнiсть та iншими нормативно-правовими актами, прийнятими вiдповiдно до нього.
     3. Виконання зобов'язань, що випливають iз зовнiшньоекономiчних договорiв (контрактiв), не зареєстрованих в установленому законом порядку, тягне застосування до суб'єктiв господарювання, якi порушили цю вимогу, адмiнiстративно-господарських санкцiй, передбачених законом.
     Стаття 384. Митне регулювання при здiйсненнi зовнiшньоекономiчної дiяльностi
     1. Держава здiйснює митне регулювання зовнiшньоекономiчної дiяльностi.
     2. Митне регулювання зовнiшньоекономiчної дiяльностi здiйснюється вiдповiдно до Митного кодексу України, закону про зовнiшньоекономiчну дiяльнiсть, iнших законiв, Єдиного митного тарифу та чинних мiжнародних договорiв, згоду на обов'язковiсть яких надано Верховною Радою України.
     3. Митний контроль на територiї спецiальних (вiльних) економiчних зон регулюється окремими законами та чинними мiжнародними договорами, згоду на обов'язковiсть яких надано Верховною Радою України, що встановлюють спецiальний правовий режим зазначених зон вiдповiдно до роздiлу VIII цього Кодексу.
     Стаття 385. Принципи оподаткування при здiйсненнi зовнiшньоекономiчної дiяльностi
     1. Оподаткування суб'єктiв зовнiшньоекономiчної дiяльностi має здiйснюватися за такими принципами:
     встановлення рiвня оподаткування виходячи з необхiдностi досягнення та пiдтримання самоокупностi суб'єктiв зовнiшньоекономiчної дiяльностi та забезпечення бездефiцитностi платiжного балансу України;
     гарантування стабiльностi видiв i розмiру податкiв, встановлення податкiв i зборiв (обов'язкових платежiв), а також статусу iноземних валют на територiї України виключно законом;
     рiвностi суб'єктiв зовнiшньоекономiчної дiяльностi при встановленнi ставок податкiв;
     заохочення експорту продукцiї вiтчизняного виробництва.
     2. Податковi пiльги надаються виключно вiдповiдно до закону, як правило, суб'єктам зовнiшньоекономiчної дiяльностi, якi стабiльно експортують наукову, наукоємну продукцiю, експорт яких перевищує iмпорт за фiнансовий рiк i обсяг експорту яких становить не менше п'яти вiдсоткiв вiд обсягу реалiзованих за фiнансовий рiк товарiв.
     3. Ставки податкiв встановлюються та скасовуються вiдповiдно до законiв про оподаткування.
     Стаття 386. Валютнi рахунки суб'єктiв зовнiшньоекономiчної дiяльностi
     1. Суб'єкти зовнiшньоекономiчної дiяльностi мають право вiдкривати будь-якi не забороненi законом валютнi рахунки в банкiвських установах, розташованих на територiї iнших держав.
     2. Порядок вiдкриття валютних рахункiв у банкiвських установах на територiї iнших держав регулюється законодавством вiдповiдної держави. У разi вiдкриття валютного рахунку в банкiвськiй установi за межами України суб'єкт зовнiшньоекономiчної дiяльностi зобов'язаний повiдомити про це Нацiональний банк України не пiзнiш як у триденний строк. Порушення цiєї вимоги тягне адмiнiстративно-господарську вiдповiдальнiсть у порядку, встановленому законом.
     3. Вiдкриття валютного рахунку в установi банку за межами України суб'єктом зовнiшньоекономiчної дiяльностi, у статутному фондi якого є частка державного майна, здiйснюється за погодженням з Фондом державного майна України.
     4. Суб'єкти зовнiшньоекономiчної дiяльностi зобов'язанi надавати вiдомостi про використання своїх валютних рахункiв податковим органам у порядку, встановленому законодавством.
     5. Порядок здiйснення розрахункiв в iноземнiй валютi суб'єктами зовнiшньоекономiчної дiяльностi встановлюється законом.
     Стаття 387. Валютна виручка вiд зовнiшньоекономiчної дiяльностi
     1. Суб'єкти зовнiшньоекономiчної дiяльностi пiсля сплати передбачених законом податкiв та зборiв (обов'язкових платежiв) самостiйно розпоряджаються валютною виручкою вiд проведених ними операцiй, крiм випадкiв, визначених законом вiдповiдно до цього Кодексу.
     2. Законом може бути запроваджено режим обов'язкового розподiлу виручки вiд зовнiшньоекономiчних операцiй в iноземнiй валютi мiж суб'єктами зовнiшньоекономiчної дiяльностi та уповноваженими державними валютними фондами, а також порядок i розмiри вiдрахувань iноземної валюти. Iнформацiя про запровадження вказаного режиму має бути опублiкована в офiцiйному друкованому органi Кабiнету Мiнiстрiв України не пiзнiш як за два мiсяцi до запровадження цього режиму.
     Стаття 388. Одержання суб'єктами зовнiшньоекономiчної дiяльностi кредитiв в iноземних фiнансових установах
     1. Суб'єкти зовнiшньоекономiчної дiяльностi можуть одержувати в iноземних фiнансових установах валютнi кредити на договiрнiй основi. При цьому умови кредитного договору не можуть суперечити законодавству України.
     2. Суб'єкти зовнiшньоекономiчної дiяльностi, у статутному фондi яких є частка державного майна, можуть укладати кредитнi договори з iноземними фiнансовими установами лише за згодою Фонду державного майна України.
     3. Види майна, що не може бути предметом застави у разi одержання валютного кредиту в iноземнiй фiнансовiй установi, визначаються законом.
     Стаття 389. Захист державою прав та законних iнтересiв суб'єктiв зовнiшньоекономiчної дiяльностi
     1. Держава здiйснює захист прав та законних iнтересiв суб'єктiв зовнiшньоекономiчної дiяльностi за межами України згiдно з нормами мiжнародного права. Такий захист здiйснюється через дипломатичнi та консульськi установи, державнi торговельнi представництва, якi представляють iнтереси України, а також в iнший спосiб, визначений законом.
     2. Держава вживає необхiдних заходiв у вiдповiдь на дискримiнацiйнi та/або недружнi дiї з боку iнших держав, митних союзiв або економiчних угруповань, якi обмежують права та законнi iнтереси суб'єктiв зовнiшньоекономiчної дiяльностi України.
     3. Законом може бути передбачено спецiальнi заходи щодо захисту нацiонального товаровиробника вiд демпiнгового iмпорту та спецiальнi заходи щодо iмпорту, який завдає або може завдати iстотної шкоди нацiональним товаровиробникам, а також визначено перелiк видiв товарiв i послуг, експорт, iмпорт та транзит яких через територiю України забороняється.
     4. У випадках недобросовiсної конкуренцiї до суб'єктiв зовнiшньоекономiчної дiяльностi або їх iноземних контрагентiв застосовуються санкцiї вiдповiдно до закону про зовнiшньоекономiчну дiяльнiсть та iнших законiв.

Комментариев нет:

Отправить комментарий