суббота, 9 апреля 2011 г.

ГОСПОДАРСЬКИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ. Роздiл III


Глава 17
ЦIННI ПАПЕРИ У ГОСПОДАРСЬКIЙ ДIЯЛЬНОСТI
     Стаття 163. Цiннi папери та їх види
     1. Суб'єкти господарювання в межах своєї компетенцiї та вiдповiдно до встановленого законодавством порядку можуть випускати та реалiзовувати цiннi папери, а також придбавати цiннi папери iнших суб'єктiв господарювання.
     Цiнним папером є документ встановленої форми з вiдповiдними реквiзитами, що посвiдчує грошове або iнше майнове право i визначає вiдносини мiж суб'єктом господарювання, який його випустив (видав), i власником та передбачає виконання зобов'язань згiдно з умовами його випуску, а також можливiсть передачi прав, що випливають з цього документа, iншим особам.
     2. В Українi можуть випускатися i перебувати в обiгу пайовi, борговi та iншi цiннi папери. У сферi господарювання у випадках, передбачених законом, використовуються такi види цiнних паперiв: акцiї, облiгацiї внутрiшнiх та зовнiшнiх державних позик, облiгацiї мiсцевих позик, облiгацiї пiдприємств, казначейськi зобов'язання, ощаднi сертифiкати, векселi, сертифiкати фондiв операцiй з нерухомiстю (сертифiкати ФОН), iпотечнi сертифiкати (сертифiкати з фiксованою дохiднiстю, сертифiкати участi), iншi види цiнних паперiв, передбаченi цим Кодексом та iншими законами.
     3. Цiннi папери можуть бути iменними або на пред'явника. Iменнi цiннi папери передаються шляхом повного iндосаменту (передавальним записом, який засвiдчує перехiд прав за цiнним папером до iншої особи), якщо iнше не передбачено законом або в них спецiально не вказано, що вони не пiдлягають передачi. Цiннi папери на пред'явника обертаються вiльно.
     Порядок iменної iдентифiкацiї цiнних паперiв у бездокументарнiй формi встановлюється законом.
     4. Правовий режим цiнних паперiв визначається цим Кодексом та iншими законами.

(Iз доповненнями, внесеними згiдно iз Законом України вiд 15.12.2005 р. N 3201-IV)
     Стаття 164. Умови i порядок випуску цiнних паперiв суб'єктами господарювання
     1. Суб'єкт господарювання - юридична особа у випадках i порядку, передбачених законом, має право випускати вiд свого iменi акцiї та облiгацiї пiдприємства i реалiзовувати їх громадянам та юридичним особам.
     2. Право на випуск акцiй та облiгацiй пiдприємства виникає у суб'єкта господарювання з дня реєстрацiї цього випуску у вiдповiдному органi державної влади.
     3. Суб'єкту господарювання забороняється випуск акцiй та облiгацiй пiдприємства для покриття збиткiв, пов'язаних з його господарською дiяльнiстю.
     4. Суб'єкти господарювання, виключною дiяльнiстю яких є дiяльнiсть, пов'язана з випуском та обiгом цiнних паперiв, мають право випускати iнвестицiйнi сертифiкати.
     5. Установи банкiв, що приймають на депонування кошти вiд юридичних осiб та громадян, видають їм письмовi свiдоцтва, якi засвiдчують право вкладникiв на одержання пiсля закiнчення встановленого строку депозиту i вiдсоткiв по ньому (ощаднi сертифiкати).
     6. Фiнансовi установи, якi створили фонд операцiй з нерухомiстю та здiйснюють залучення коштiв фiзичних та юридичних осiб в управлiння з метою фiнансування будiвництва житла, мають право випускати сертифiкати фонду операцiй з нерухомiстю.
     7. Суб'єкти господарювання мають право в порядку, встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України, випускати в обiг векселi - цiннi папери, що засвiдчують безумовне грошове зобов'язання векселедавця сплатити визначену суму грошей власнику векселя.
     8. Цiннi папери (або їх бланки) виготовляються лише на державних пiдприємствах, що мають лiцензiю Мiнiстерства фiнансiв України, та охороняються.
     9. Особливостi випуску цiнних паперiв у бездокументарнiй формi визначаються законом.

(Iз доповненнями, внесеними згiдно iз Законом України вiд 15.12.2005 р. N 3201-IV)
     Стаття 165. Придбання цiнних паперiв суб'єктами господарювання
     1. Суб'єкти господарювання можуть придбавати акцiї та iншi цiннi папери, зазначенi у цьому Кодексi, за рахунок коштiв, що надходять у їх розпорядження пiсля сплати податкiв та вiдсоткiв за банкiвський кредит, якщо iнше не встановлено законом.
     2. Цiннi папери оплачуються суб'єктами господарювання у гривнях, а у випадках, передбачених законом та умовами їх випуску в обiг, - в iноземнiй валютi. Незалежно вiд виду валюти, якою проведено оплату цiнних паперiв, їх вартiсть виражається у гривнях.
     3. Операцiї купiвлi-продажу цiнних паперiв здiйснюють їх емiтенти, власники, а також торговцi цiнними паперами - посередники у сферi випуску та обiгу цiнних паперiв. Види та порядок здiйснення зазначеної дiяльностi визначаються цим Кодексом та iншими законами.
     Стаття 166. Державне регулювання ринку цiнних паперiв
     1. З метою реалiзацiї єдиної державної полiтики у сферi випуску та обiгу цiнних паперiв, створення умов для ефективної мобiлiзацiї та розмiщення суб'єктами господарювання фiнансових ресурсiв з урахуванням iнтересiв суспiльства та захисту прав учасникiв фондового ринку здiйснюється державне регулювання ринку цiнних паперiв.
     2. Державне регулювання ринку цiнних паперiв здiйснює Державна комiсiя з цiнних паперiв та фондового ринку, статус, порядок органiзацiї та дiяльностi якої визначаються законом.
     3. Iншi органи державної влади здiйснюють контроль за дiяльнiстю учасникiв ринку цiнних паперiв у межах повноважень, визначених законом.
     4. Форми державного регулювання ринку цiнних паперiв, порядок здiйснення професiйної дiяльностi на ринку цiнних паперiв суб'єктами господарювання та вiдповiдальнiсть цих суб'єктiв за порушення правил зазначеної дiяльностi визначаються цим Кодексом та прийнятими вiдповiдно до нього iншими законодавчими актами.

Комментариев нет:

Отправить комментарий